dnes je 29.3.2024

Input:

Nežádoucí lékové interakce u seniorů jsou často opomíjené, projekt SENIOR to má změnit

27.3.2017, Zdroj: SÚKL

Paní Alena pobývá v zařízení pro seniory pátým rokem. Potýká se s celou řadou zdravotních obtíží počínaje vysokým krevním tlakem přes dušnost až po těžkou depresi. Po ztrátě partnera výrazně zhubla, je apatická a užívá celkem 12 léků.

I nějak takto může vypadat pacient umístěný v sociálním zařízení pro seniory. Základním problémem je samotný fakt, že někteří lidé ve vyšším věku mohou být velice křehcí, často nejsou schopni při léčbě dostatečně spolupracovat a v neposlední řadě je třeba myslet i na to, že léky u starších lidí působí prostě jinak než u zbytku populace. 

A právě na tuto problematiku se zaměřuje Ústavem lékového průvodce vytvořený projekt SENIOR, který zastřešuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Díky tomuto projektu se loni podařilo provést tzv. lékové audity u 357 klientů seniorských zařízení.

„Je třeba si uvědomit, že podobné situace nejsou ojedinělé, ale s velkou pravděpodobností bychom je našli u drtivé většiny populace v seniorském věku. Odhalení a náprava chyb směřuje nejen ke zlepšení zdravotního stavu a kvality života našich seniorů, ale v systémovém pojetí může napomoci také k úsporám veřejných prostředků,“ shrnuje potenciál projektu Soňa Marková, místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny.

Hlavním úkolem projektu je propojit všechny zúčastněné strany, které se na medikaci pacientů podílejí, tedy předepisující lékaře, geriatry, klinické farmaceuty a ošetřovatelský personál.

A jak vlastně takový lékový audit probíhá? „V konkrétním zařízení je

Nahrávám...
Nahrávám...